İştiraklerimiz

TUSAŞ MOTOR SANAYİ A.Ş. - TEI

Merkezi Eskişehir’de bulunan TEI 1985 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan F16 uçaklarına güç veren F110 motorunun montajı ve bu motora ait 12 adet parçanın üretimi için kurulmuştur. Şirket hava aracı motorları ile diğer gaz türbinli motorların araştırma ve geliştirilmesi, tasarımı, üretimi, bakımı ve modernizasyonu konularında faaliyet göstermektedir.

Küresel ölçekte rekabet gücünü artırmış, dünyada özgün güç sistemleri ile söz sahibi olan ve büyümeyi sürdürebilen bir şirket olmayı amaçlayan TEI bu amaç doğrultusunda yerel ile başlayıp küresele taşımayı planladığı özgün ürün portföyünü her yıl genişletmektedir.

Şirketin ana yerleşkesi 505.000 m²’lik arazide, 69.000 m² kapalı alana yerleşik olarak Eskişehir’de konumlanmıştır. Ayrıca İzmir Ege Serbest Bölgesinde, Kocaeli Gebze Teknoloji Serbest Bölgesinde(TUBİTAK-MAM), Hacettepe Üniversitesi Teknokent Şubesi, İstanbul Teknopark Pendik’te şube ve teknokentleri bulunmaktadır. Şirketin, 2000 üzerinde personeli bulunmaktadır.

TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI), İstanbul Sanayi Odası 500 sıralamasına göre 2018 yılında 115'inci sıradayken 2019 yılında 94'üncü sıraya yükselmiştir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) sıralamasında 2018 yılında Türkiye’nin 43'üncü  büyük ihracatçısı olan Şirket, 2019 yılında 39'üncü sıradadır.

Adres :

Esentepe Mah. Çevre Yolu Bulv. No:356 Tepebaşı-Eskişehir /Türkiye

Tel : 0 (222) 211 21 00
Faks : 0 (222) 211 21 01
Web : www.tei.com.tr
E-posta : info@tei.com.tr

DİTAŞ DENİZ İŞLETMECİLİĞİ VE TANKERCİLİĞİ A.Ş.

DİTAŞ, muhtelif tonaj ve evsafta deniz tankerleri satın alarak, inşa ettirerek veya kiralayarak bunları yurtiçi ve/veya uluslararası ham petrol ve petrol ürünlerinin deniz nakliyatında kullanmak amacıyla, TPAO, İPRAŞ ve Türk Donanma Vakfı tarafından 16 Mart 1974 tarihinde İstanbul'da kurulmuştur.

Kurucu ortaklardan Türk Donanma Vakfı TSKGV’na, İPRAŞ ise TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'ne dönüşmüştür.

Şirket 25 Kasım 1993 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bağlanmış ve Şirketin Özelleştirme İdaresi Başkanlığına ait % 50,98’lik hissesinin 22 Ekim 2002 tarihinde TÜPRAŞ tarafından satın alınması sonucunda DİTAŞ, TÜPRAŞ'ın Bağlı Ortaklığı haline gelmiştir.

TÜPRAŞ’ın % 51 oranındaki hissesinin 26 Ocak 2004 tarihinde Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından satın alınması ile birlikte şirket, KOÇ Topluluğu Şirketlerine dâhil olmuştur.

DİTAŞ ve Bağlı Ortaklıkları birlikte “Grup” olarak adlandırılmaktadır. Faaliyet konusu armatörlük, brokerlık / gemi kiralama, kılavuzluk, römorkculuk, denetim ve acentalık hizmetleri olup, hampetrol ürün taşımacılığını TÜPRAŞ’ın ihtiyaçları doğrultusunda kiraladığı ve sahip olduğu tankerler aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

Adres :

Altunizade Mah. Kısıklı Cad. No:26 Kat 1-3 34662 Üsküdar-İstanbul / Türkiye

Tel : 0 (216) 554 62 00
Faks : 0 (216) 55462 95
Web : www.ditasdeniz.com.tr
E-posta : info@ditasdeniz.com.tr

NETAŞ TELEKOMÜNİKASYON A.Ş

1967 yılında kurulan ve 2017 yılında 50. Yılını kutlayan NETAŞ, bilişim teknolojileri alanındaki yenilikçi ve yaratıcı çözümlerle, ulusal ve uluslararası pazarda, servis sağlayıcılar ve kurumlara uçtan uca katma değerli çözümler, sistem entegrasyonu ve teknoloji hizmetleri sunmaktadır.

Şirketin sahip olduğu yetkinlik, geniş bilgi ve güçlü deneyimle iş verimliliğinin artışı için çalışmakta ve bilişim alanındaki faaliyetlerini, güçlü bir birikime sahip, yeni nesil teknolojilere hâkim Ar-Ge biriminin katkılarıyla sürdürmektedir. NETAŞ, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, savunma iletişim ağının modernizasyonunda da önemli bir rol oynamaktadır.

NETAŞ, Türkiye’nin ve bölgenin dijital dönüşümünde önemli bir görev üslenerek kamu, telekomünikasyon, finans ve genel sektörden önde gelen şirketlere geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. 

NETAŞ Savunma ve Havacılık sektöründe de iletişim çözümleriyle elektronik ve bilişim alanlarında yer almaktadır. NETAŞ müşterilerine odak teknolojileri olan mobil geniş bant, siber güvenlik, bulut bilişim, iş uygulamaları ve büyük veri konularında çözüm sunmaktadır.

Türkiye’nin dışında Asya-Pasifik ülkelerinden Bangladeş, Pakistan ve Nepal’e; Türk Cumhuriyetlerden Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan’a; Kuzey Afrika’da Tunus, Cezayir, Fas ve diğer taraftan Suudi Arabistan gibi ülkelerdeki kurumlara teknoloji danışmanlığı, satış sonrası desteği gibi uçtan uca katma değerli çözümler sunmaktadır.

Başarı ve gurur dolu 50 yılın ardından Türk teknoloji pazarına yapılan önemli dış yatırımlardan biri 2017 yılında NETAŞ’da gerçekleşmiştir. NETAŞ’ın, One Equity Partners tarafından yönetilen bir porföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V’ye ait H,04 hissesi, Dünya’nın en büyük bilişim çözümleri üreticilerinden biri olan ZTE Coopeatief U.A. tarafından satın alınmıştır. Şirketin bir teknoloji üssü haline getirilmesi hedefi doğrultusunda NETAŞ Akademi, GSM-R Mükemmeliyet Merkezi ve Bakım Onarım Merkezi açılmıştır.

Tüm deniz platrformlarında (fırkateyn, korvet, devriye botu, denizaltı, arama ve kurtarma botları) çalışmak üzere müşteri ihtiyaçlarına özel gemi içi ve gemiler arası haberleşme çözümlerinde kullanılmak üzere anahtarlama kontrol birimleri ve kullanıcı terminalleri geliştirilmektedir. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türkiye’nin 500 Büyük İhracatçı Firması” araştırmasında NETAŞ, “Bilişim Hizmetleri” kategorisinde ikinci seçilmiştir.

Adres :

Yenişehir Mah. Osmanlı Bulvarı No:11 34912Kurtköy-Pendik / İstanbul

Tel : 0 (216) 522 20 00
Faks : 0 (216) 522 22 22
Web : www.netas.com.tr
E-posta : webmaster@netas.com.tr

MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş.

1967 yılında Daimler-Benz AG’nin % 36 ortaklığı ile Otomarsan ünvanıyla İstanbul'da kurulan Mercedes-Benz Türk 1984 yılında Mercedes-Benz Türk, 0 302 tipi otobüslerin üretimine, 1968 yılında başlamıştır. Üretime başladıktan sadece 2 yıl sonra, 1970’te ihracata başlayan şirket, 1984 yılında Mercedes-Benz Türkiye Genel Mümessili olmuştur.

1986 yılında ise Türkiye’nin büyüme potansiyeline paralel olarak İç Anadolu ili Aksaray’da kamyon fabrikası üretime geçmiştir. Kasım 1990’da şirketin ticari ünvanı Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir. Daimler AG’nin Mercedes-Benz Türk sermayesindeki payı % 67’dir.

964 Milyon Avro’yu aşan yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk bugün en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 6.000’den fazla personel istihdam etmektedir. Bunun yanı sıra ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmetler ağında yaklaşık 5.000 kişi çalışmaktadır.

Günümüzde İstanbul’da Hoşdere Fabrikası’nda şehirlerarası ve belediye tipi otobüsler, Aksaray Fabrikası’nda ise hafif, orta ağır ve ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üretmektedir. Bu tesisler Daimler AG’nin geliştirme ve üretim ağının önemli parçalarını oluşturmaktadır.

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Mercedes-Benz marka hafif ticari araç ve Daimler AG çatısı altındaki  tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını yapmaktadır. Şirket, şehirlerarası otobüs ve kamyon/çekici alanlarında pazar liderliğini sürdürmektedir. Batı Avrupa ülkeleri Mercedes-Benz Türk’ün en önemli ihracat pazarlarını oluşturmakta olup üretime başladığı yıldan bugüne 65’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir.

MERCEDES, İstanbul Sanayi Odası 500 sıralamasına göre 2018 yıllında 12'nci sıradayken 2019 yılında 14'ncü sırada yer almıştır.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) sıralamasında 2018 yılında Türkiye’nin 11'nci  büyük ihracatçısı olan Şirket, 2019 yılında 10'inci sıradadır.

Adres :

Akçaburgaz Mahallesi Mercedes Cad. No:2 34522-Esenyurt- İstanbul/ Türkiye

Tel : 0 (212) 867 38 21
Faks : 0 (212) 867 44 77
Web :

www.daimler.com/en/

E-posta : info@daimler.com.tr

MERCEDES BENZ OTOMOTİV A.Ş.

Şirket 2019'un Nisan ayında kurulmuştur. Mercedes Benz Türk A.Ş.'nin (MBT A.Ş.) bölünme sürecinin 31 Aralık 2019'da tamamlanmasının ardından, MBT A.Ş.'nin Türkiye'deki "Binek ve Hafif Ticari Araç" faaliyetleri Mercees Benz Otomotiv A.Ş.'ye (MBO A.Ş.) devrolmuştur. MBT A.Ş.'nin hissedarları arasında 03 Ağustos 2018'de imzalanan "Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi" gereğince, TSKGV'nin MBT A.Ş.'deki hisse oranı ve diğer tüm hakları, MBO A.Ş.'de de aynı şekilde korunmuştur.


Adres :

Akçaburgaz Mahallesi Süleyman Şah Cad. No:6/1 34522 Esenyurt- İstanbul/ Türkiye

Tel :0 (212) 867 30 00
Web :

www.mercedes-benz.com.tr/vans/tr

E-posta :

mercedesbenzturk@hs03.kep.tr

HAVAALANI İŞLETME VE HAVACILIK ENDÜSTRİLERİ A.Ş. – HEAŞ

Sabiha Gökçen Havalimanı, Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından hazırlanan “İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (İTEP)” kapsamında bir “Mükemmeliyet Merkezi” olarak geliştirilecek olan Teknokent’in 6 ana unsurunun ilk aşaması olarak hayata geçirilmiştir.

1987 yılında Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin kararı ile; Pendik Kurtköy mevkiinde “İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Sivil Havacılık Merkezi (İTEP)” kurulmasına karar verilmiştir. İTEP Projesinin ilk adımı olarak da; İstanbul Anadolu yakasında yıllık 3 milyon dış hat yolcu, 500.000 iç hat yolcu ve 90 bin ton kargo kapasiteli Sabiha Gökçen Havalimanı kurulmuştur.

Tüm geliri, ülkemiz savunma sanayinin teknolojik altyapısının geliştirilmesine ve dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının temin edilmesine yönelik projelerde kullanılacak olan Sabiha Gökçen Havalimanı işletiminin, Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde faaliyet gösterecek kamu sermayesi ağırlıklı bir anonim şirket eliyle yapılmasına karar verilmiş ve 27 Ocak 2000 tarihi itibariyle Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 96.4%  sermaye payı ile Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) tarafından işletmesine başlanmıştır.

27 Ocak 2000 tarihinde başta Savunma Sanayii Başkanlığı (SSb) olmak üzere, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV), Türk Hava Kurumu (THK), ASELSAN Elektronik Sanayii ve Ticaret A.Ş. (ASELSAN) ve Hava Elektronik Sanayii ve Ticaret A.Ş. (HAVELSAN) ortaklığıyla kurulan HEAŞ, 25.12.2014 tarihi itibariyle TUSAŞ, ASELSAN ve HAVELSAN’ın HEAŞ hisselerini TSKGV’na devretmesiyle 3 ortaklı şirket olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

08 Ocak 2001 tarihinde trafiğe açılan, İstanbul’un ikinci, Anadolu yakasının ilk, Türkiye’nin ilk özel işletilen havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı, 2000’li yılların üstün teknolojisini, güvenlik ve müşteri memnuniyetini yansıtan ve her geçen yıl yolcu kapasitesini giderek arttıran havalimanı ünvanına sahip olmuştur.
Yıllık 47 Bin yolcudan 4 milyon yolcunun ağırlandığı bir “havalimanı markası” haline gelen HEAŞ; Yer hizmetleri, Akaryakıt, Terminal, Antrepo İşletmeciliğini Temmuz 2007’de yapılan bir ihale sonucunda 1 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Limak-GMR-Malaysia Airports 3’lü konsorsiyumu tarafından kurulan İSG (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yapım Yatırım ve İşletim A.Ş.)’ye devretmiş olup Sabiha Gökçen Havalimanı Meydan Otoritesi sıfatı ile faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.

HEAŞ, havalimanı otoritesi olmanın getirdiği kural koyma, düzenleme ve denetim faaliyetlerinin yanı sıra; PAT sahası, hava bilgi yönetimi, yangın-uçak kaza kırım kurtarma, ilk yardım ve sağlık, seyrüsefer cihazlarının 24 saat faal tutulması, tüm havalimanının elektrik-su-doğalgaz-ısıtma-soğutma hizmetleri, havacılık bilgi işlem faaliyetleri, VIP hizmetleri ve hava tarafına geçiş kapılarının güvenliği ve denetimi faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Adres :

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı 34912 Pendik-İstanbul/Türkiye

Tel : +90 (216) 585 50 00
Faks : +90 (216) 585 51 14
Web : www.sgairport.com
E-posta : heas@sgairport.com

TURKTIPSAN SAĞLIK TURİZM EĞİTİM TİC. A.Ş.

Genelkurmay Başkanlığı’nın ülkemizin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin tıp alanındaki ulusal çıkarları, gelecekteki ihtiyaçları ve dış ülkelere olan bağımlılığı dikkate alınarak, sağlık sektöründe yer alma yönündeki amacı doğrultusunda kurulan TURKTIPSAN, 21 Mayıs 2002 tarihinde Limited Şirket olarak kurulmuştur.

29 Temmuz 2002 tarihinde ise TSK yararına faaliyet gösteren beş vakfın ortak yatırım kararı ile Anonim Şirkete dönüştürülmüştür. 2003 Nisan ayından itibaren şirketin ortakları TSK Güçlendirme Vakfı, TSK Elele Vakfı, TSK Dayanışma Vakfı, TSK Mehmetçik Vakfı ve TSK Eğitim Vakfı'dır.

Fabrika, 7500 m²’si kapalı alan olmak üzere toplam 22.000 m²’lik alanda inşa edilmiş ve 160’ın üzerinde personel istihdam edilmiştir.

TURKTIPSAN A.Ş. ilk stratejik yatırımı olan Parenteral Solüsyon (Serum) üretimi ile Sağlık Sektöründeki öncül faaliyetlerine başlamıştır. Yıllık 40 milyon adet polipropilen (PP) torba parenteral solüsyon üretebilme kapasitesine sahip TURKTIPSAN A.Ş., sahip olduğu ileri teknolojiyi, etkin ve verimli kullanarak, üstün kaliteli ürünler ile yurt içi ve yurt dışı pazarlarda rekabet gücünü arttırmayı ve kendi teknolojisini de geliştirmeyi ilke edinmiştir. TURKTIPSAN A.Ş.’de Parenteral Solüsyon (Serum) üretimi ödünsüz bir kalite anlayışı içinde yapılmaktadır.

TURKTIPSAN ülkemizin sağlık alanında geleceğe yönelik stratejik ihtiyaçlarını belirlemek ve gelirlerini kritik sağlık ürünlerinin üretimine yönlendirerek, ulusal ihtiyaçları doğrultusunda, ülke ekonomisine katma değer yaratmak ve istihdam sağlamak üzere sürekli geliştiren ürün çeşitliliğ ile katma değer yaratan bir endüstriyel ticari faaliyet sürdürmektir.

Adres :

Bügdüz Mh. Kaymakam A.Galip Cd. No:2806750 Akyurt-ANKARA/ Türkiye

Tel : 0 (312) 844 15 08
Faks : 0 (312) 844 15 27
Web : www.turktipsan.com.tr
E-posta : tts@turktipsan.com.tr

TRTEST TEST VE DEĞERLENDİRME A.Ş.

TRTEST Test ve Değerlendirme AŞ;

Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM) ortaklığında kurulmuş bir şirkettir.

TRTEST kamu ve özel sektörde mevcut test alt yapı envanterinin oluşturulması; yurtiçinde yapılamayan testlerin yapılabilirliğinin sağlanması ve üretimden doğrulamaya tüm ihtiyaçların ülkemiz yetenekleriyle çözülmesi konularında faaliyet göstermektedir.

Ayrıca TRTEST bünyesinde geliştirilen “Online Test Portalı” ile test ihtiyacı olan firmalar ile test altyapısına sahip firmaların bir platformda buluşması sağlanmaktadır. 

Adres:

Teknopark Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi Mah., 2224. Cadde, No:1 C Blok Kat:13 Ankara

Telefon: 0312 923 99 99