IDEF 2023

1993 yılından bugüne kadar, iki yılda bir icra edilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından 16 defa başarı ile icra edilmiştir. 

Ulusal savunma sanayiinin dünyaya tanıtılması amacıyla düzenlenmeye başlayan IDEF, kısa sürede savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayii alanlarında önemli bir uluslararası tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformu olmuş, katılımcı firma sayısı itibarıyla dünyanın en büyük dördüncü savunma sanayii fuarı haline gelmiştir. 

Dünyadaki ileri teknoloji ürünlerin sergilenmesi, yerli ve yabancı katılımcılar arasında iş birliği imkânlarının geliştirilmesi açısından önemli bir fırsat olan, bu sene 30’uncu yılını kutladığımız IDEF 2023 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı;

•           T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde,

•           Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, 

•           T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının desteğiyle, 

•           TSKGV Genel Müdürlüğü yönetim ve sorumluluğunda,

•           TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. organizatörlüğünde 25-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başarıyla icra edilmiştir. 

Fuara savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayii alanlarında faaliyet gösteren 54 ülkeden 689’u yerli ve 772’si yabancı toplam 1.461 firmaya ev sahipliği yapmıştır.

IDEF 2023 Fuarını 107 ülkeden 94.198 kişi ziyaret etmiştir. Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı üst düzey makamlarınca, dost ve müttefik ülkelerin Savunma Bakanları ile tedarikten sorumlu üst düzey sivil ve askerî makamlarına resmi heyet davetleri yapılması suretiyle fuara 78 ülke ve 3 uluslararası kuruluştan 187 heyet ve 738 heyet üyesi katılmıştır.

Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı tedarik makamları tarafından 31 görüşme ofisi makamı açılmış, katılımcı firmalar ve heyetler ile 5.397 ikili görüşme yapılmış ve 141 imza töreni gerçekleşmiştir.

Fuarın 2, 3 ve 4’üncü günlerinde 5 Panel ve 8 Sunum düzenlenmiştir.

Türk Dz.K.K.lığına ait TCG Anadolu, Sancaktar ve Heybeliada gemileri Büyükçekmece Koyu’nda fuara iştirak etmiş ve 23 yabancı heyet ve/veya Büyükelçi tarafından ziyaret edilmiştir.

IDEF 2023 Fuarı tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’nın katılımı ile fuarın son günü olan 28 Temmuz 2023 tarihinde kapanış töreni düzenlenmiştir.

IDEF 2023 Fuarı 30.yılında ziyaretçi sayısı, heyet sayısı, katılımcı sayısı ve gerçekleşen imza törenleri sayısı ile tarihinde bir rekora imza atmıştır.

IDEF 2025 17’nci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında buluşmak dileğiyle...