IDEF 2021 Sonuçları

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) tarafından 1993 yılından itibaren 15 IDEF Fuarı başarı ile icra edilmiştir. Ulusal savunma sanayiinin dünyaya tanıtılması amacıyla düzenlenmeye başlayan IDEF, kısa sürede savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayii alanlarında önemli bir uluslararası tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformu olmuş, katılımcı firma sayısı itibarıyla dünyanın ilk üç savunma sanayii fuarından biri haline gelmiştir.

Dünyadaki ileri teknoloji ürünlerin sergilenmesi, yerli ve yabancı katılımcılar arasında iş birliği imkânlarının geliştirilmesi açısından önemli bir fırsat olan IDEF 2021 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı;

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde,

Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde,

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı katkılarıyla,

TSKGV Gn.Md.lüğü yönetim ve sorumluluğunda, 

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ. organizatörlüğünde, 

17- 20 Ağustos 2021 tarihleri arasında, İstanbul’da, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenmiştir. 

IDEF 2021 Fuarına 81 ülke ve 2 uluslararası kuruluştan 163 heyete mensup 614 heyet üyesi katılmıştır. Ülkelerinin savunma tedarikinden sorumlu heyet üyeleri arasında;

1 Cumhurbaşkanı (Sierra Leone),

1 Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı (Libya),

1 Başbakan (K.K.T.C.),

1 Başbakan Yardımcısı (Ukrayna),

24 Bakan (Angola, Azerbaycan (2), Belarus, Bileşik Krallık, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Ekvator Ginesi, Gürcistan, Gine, Irak, Kosova, Moritanya, K.K.T.C., Kuzey Makedonya, Polonya, Sierra Leone, Slovenya, Güney Sudan, Togo)

14 Genelkurmay Başkanı (Bangladeş, Bosna Hersek, Çad, Gambiya, Gürcistan, Kazakistan, Kosova, Libya, Malta, Nijerya, Katar, Ruanda, Somali, Sri Lanka), 

2 Genelkurmay Başkan Yardımcısı (Gürcistan, Kuzey Makedonya),

4 Kara Kuvvetleri Komutanı (Güney Sudan, Katar, Libya, Togo),

2 Deniz Kuvvetleri Komutanı (Arnavutluk, Azerbaycan),

8 Hava Kuvvetleri Komutanı (Azerbaycan, Bahreyn, Burkina Faso, Çad, Ürdün, Libya, Nijer, Nijerya),

1 Jandarma Genel Komutanı (Bulgaristan),

5 Sahil Güvenlik Komutanı (Bangladeş, Gürcistan, Katar, Libya, Pakistan),

11 Bakan Yardımcısı (Çekya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gana, Letonya, Litvanya Macaristan, Maldivler, Özbekistan(2), Pakistan, Ukrayna),

1 Müsteşar (Filipinler),

5 Emniyet Genel Müdürü (Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Pakistan, Ukrayna) bulunmaktadır.

Savunma sanayiinin büyük firmaları kadar, savunma sanayiine mal ve hizmetleri ile katkı sağlayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin de imkân ve kabiliyetlerini Türkiye ve dünya alım heyetlerine tanıtabilecekleri en önemli platform olan IDEF 2021 Fuarına 53 ülkeden 537’si yerli, 701’i yabancı, toplam 1.238 firma / firma temsilcisi katılmıştır. 

Fuarda ayrıca Millî Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerce açılan stantlarda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Genel Kolluk Kuvvetleri envanterindeki silah ve malzemeler ile Dz.K.K.lığına ait MİLGEM (TCG KINALIADA) Büyükçekmece koyunda sergilenmiştir.

IDEF 2021 Fuarında Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığından 29 makama görüşme ofisi açılmıştır. Görüşme ofisi makamları, heyetler ve katılımcı firmalar arasında planlanan 4.055 görüşme / stant ziyaretinin % 77’si gerçekleşmiştir.

Fuarın 2, 3 ve 4’üncü günleri 9 panel ve sunu düzenlenmiştir.  

Fuarı yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu takip etmiştir. Türkiye’nin önce gelen savunma dergileri IDEF özel sayısı yayımlamıştır.

Fuar heyetler, Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurum/kuruluşlardan gelen personel ile savunma sanayii ve güvenlik firmalarında çalışan personel tarafından ziyaret edilmiştir.

IDEF 2023 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında görüşmek dileğiyle.