Şehit Şerife Bacı - Şehitler Anıtı

Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı’nın Açılışı Yapıldı


Kastamonu’nun Seydiler İlçesinde TSK Güçlendirme Vakfı ve Şirketleri tarafından yapımı tamamlanan Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı’nın açılışı yapıldı.

Halkın yoğun katılımı ile gerçekleştirilen Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı’nın açılış töreninde, daha önceki dönemlerde İçişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Devlet Bakanlığı yapan Murat BAŞESGİOĞLU, Kastamonu Valisi Şehmus GÜNAYDIN, AKP İstanbul Milletvekili Fatma BENLİ, Kastamonu Milletvekilleri Metin ÇELİK ve Murat DEMİR, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korg. Sezai BOSTANCI, TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Orhan AKBAŞ, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Emin ALPMAN, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet ŞAHİN ve Şerife Bacı’nın torununun çocuğu Gülin Erkmen YILDIRIM hazır bulundu.

Kastamonu Valisi Şehmus GÜNAYDIN törende yaptığı konuşmada, böyle bir anıtın açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Tur güzergâhlarına eklemek üzere, anıtın açılışı ile ilgili beklentilerini dile getiren pek çok tur şirketi ile görüştüm. Bu durumun Kastamonu’nun ve Seydiler İlçesinin ekonomisine büyük katkı yapacağına inanıyorum” dedi.

TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Orhan AKBAŞ ise, “İnebolu’dan başlayıp Ankara’ya kadar devam eden 340 kilometrelik İstiklal Yolu, Kurtuluş Savaşı sırasında Şanlı Ordumuzun silah ve mühimmat ihtiyacının karşılanmasında kilit rol oynamıştır. İstiklal Yolu’nun başlangıcı olan İnebolu Limanı, Anadolu’nun dış dünyaya açılan kapısı olmuş, silah cephane ve haberleşme bu liman üzerinden yapılmıştır.

İstiklal Savaşında lojistik faaliyetlerin başarısının en büyük nedeni, Kastamonuluların ülkenin ulusal kurtuluş mücadelesine verdiği topyekûn destek olmuştur. Kastamonu halkı kadını erkeği genci yaşlısı ile Milli Seferberlik anlayışı içerisinde silah ve cephane taşıma görevini başarıyla yerine getirmişlerdir. Burada anıtını açacağımız Şehit Şerife Bacı bu kahraman halkın verdiği emeği temsil eden en önemli milli kahramanlarımızdandır. Şehit Şerife Bacı yine bir silah ve mühimmat sevkiyatı esnasında, maruz kaldığı kar fırtınasında kendisine emanet edilen cephaneyi ve bu ülkenin geleceği yavrusunu korumak uğruna şehit olmuştur. Bu vatan, Şehit Şerife Bacı gibi fedakâr Türk kadınları sayesinde ayaktadır, ruhu şad olsun.

Vakfımız, ulusal savunma sanayiimizin gelişmesine destek verirken, sosyal sorumluluk projelerine de desteğini sürdürmektedir. Vakfımızın Misyonu doğrultusunda ve sosyal sorumluluk projesi kapsamında, hem Kastamonu Halkının Milli Mücadeleye canı gönülden verdiği desteği ifade etmesi hem de bağımsız ulusal savunma sanayiinin önemini göstermesi açısından, böyle bir anıtın yaptırılmasına şirketlerimizin yönetim kurullarınca karar verilmiştir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı’nın üstündeki bayrak indirilerek, halkın ziyaretine açıldı.