Türk Boğazlarını HAVELSAN İzliyor

HAVELSAN Tarafından Yerli Ve Milli Kaynaklar Kullanılarak Üretilen HAVELSAN VTS (Vessel Traffic Services) Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne Teslim Edildi.

İstanbul ve Çanakkale Boğaz’larındaki gemi trafiği Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistem İlavesi ve Yükseltmesi Projesi kapsamında üretilen HAVELSAN VTS ile yürütülecek.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile yürütülen ve 2018 yılında başlayan projenin amacı Gemi Trafiği Kontrol Sistemi’ni yerli hale getirmekti. HAVELSAN ana yüklenici olarak hem yazılım hem entegratör görevlerini üstlenerek sıfırdan geliştirdiği yazılım ve yerli üretim radar, elektro optik, radyo yön bulucuları ile 13 Mayıs 2022 de tüm testleri tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı. İstanbul’da 15 Çanakkale’de 11 farklı lokasyonda merkez istasyonlar ve diğer unsurlar dahil olmak üzere 28 ayrı saha kurulumu, yazılım, donanım ve gözetleme kulelerinin entegrasyonunu HAVELSAN tarafından sağlandı.

HAVELSAN VTS, hem yurt içi hem de yurtdışında, gemilerin güvenli ve maliyet etkin seyri için dünyaca kabul edilen son teknolojiler ile üretilmiş olup 7/24 her yerden çalışma prensibi ile kullanıcılarına benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Açık yazılım mimarisi, genişleyebilir modüler yapısı, uyarlanabilir modülleri & algoritmaları, gelişmiş füzyon & korelasyon teknolojisi ve HAVELSAN güvencesiyle sağlanan operasyonel sürdürülebilirliği ile gemi faaliyetlerinin en yoğun olduğu bölgelerde, etkin çözüm ve benzersiz kullanıcı deneyimi sağlayan sistem %99’luk ayakta kalma süresi (availability) ile dünyada Gemi Trafik Hizmeti sunan ürünlerden bir adım öne çıkıyor.

HAVELSAN, NATO’nun Maritime Security Exercise (MARSEC) Deniz Güvenlik Tatbikatında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gelen talebe istinaden entegrasyon çalışmasında görev aldı. Canlı olarak başka bir firmadan gelen otomatik tanımlama sistemi (AIS) izlerini ve uydu görüntülerini sisteme entegre ettikten sonra canlı olarak katılımcıların kullanımına sunarak başarısını kanıtladı.

Entegrasyon, saha kurulumu ve yazılım mühendisliği alanındaki tecrübesi ile HAVELSAN, Dijital Denizcilik Konseptine uygun tüm dünyada karşılık bulacak bir standarta sahip olduğunu ortaya koydu.