TSK GÜÇLENDİRME VAKFI YENİ GENEL MÜDÜRÜ BİLAL TOPÇU OLDU

TSK GÜÇLENDİRME VAKFI YENİ GENEL MÜDÜRÜ BİLAL TOPÇU OLDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet YILMAZ, Milli Savunma Bakanı Yaşar GÜLER, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin GÜRAK ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’den oluşan TSK Güçlendirme Vakfı Mütevelli Heyeti kararı ile Bilal TOPÇU yeni Genel Müdür olarak atandı.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı ve TSKGV Yönetim Kurulu Başkanı Haluk GÖRGÜN, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TSKGV Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Çetin Ali DÖNMEZ’in katıldığı törenle Bilal TOPÇU görevi Genel Müdür Vekili Sadık PİYADE'den devraldı.
Özgeçmişi
Üniversite eğitiminin ardından ABD’ye giderek çeşitli şirketlerde yöneticilik yapan ve ardından Türkiye'ye dönüp kamuda önemli görevler üstlenen Bilal Topçu, 2018 yılından bu yana Teknopark İstanbul'un Genel Müdürlüğünü sürdürüyordu.
Teknopark İstanbul Genel Müdürlüğü döneminde, savunma sanayii şirketleri Aselsan, Roketsan, TUSAŞ ve STM başta olmak üzere 500’ün üzerinde AR-GE firmasının etkin şekilde faaliyet göstermesinde büyük rol oynayan Topçu, söz konusu dönemde, Oruç Reis Araştırma Gemisi, Milgem (Milli Gemi), Denizaltı Kaşif Robotu, TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, Delta-V Hibrit Roket Motoru ve Altay Ana Muharebe Tankı Güç Grubu gibi projelerin hayata geçirilmesine öncülük etti.
Göreve başladığı 2018'de Teknopark İstanbul'da 4 bin olan AR-GE mühendisi sayısı 9 binin üzerine çıkarken, 3 bin çok özel milli proje AR-GE takımı tarafından tamamlandı.
Teknopark İstanbul, üniversiteler ve AR-GE mühendisleri ile işbirliği içinde, sayıları 500'ü geçen AR-GE firmasıyla projeleri hayata geçirdi.