İŞBİR Elektrik ve ASPİLSAN Enerji, Enerji Yatırımlarına Devam Ediyor

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Bağlı Ortaklıklarından ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN Türkiye’de ve dünyada savunma alanında yaptıkları çalışmalarla adlarından sıkça söz ettiriyor. İŞBİR ve ASPİLSAN ise enerji alanında Türkiye’ye yeni kabiliyetler kazandırmak üzere yatırımlarına hız veriyor. 

Türkiye’nin ilk jeneratör fabrikası olan, jeneratör ve alternatör üretimi alanında faaliyetlerine devam eden İŞBİR,  sürdürülebilir büyümenin sağlanması, geliştirilen ürünlerin teknoloji ve maliyet açılarından daha rekabetçi konuma ulaştırılması doğrultusunda yatırımlarını artırıyor. TSK Güçlendirme Vakfı da 182 milyon TL olarak planlanan yatırımda kullanılmak üzere yaptığı 76 milyon TL’lik kaynak tahsisi ile İŞBİR’e her konuda olduğu gibi desteğe devam ediyor. 

 İŞBİR’in, Balıkesir Organize Sanayii Bölgesi’nde inşası devam eden 36.680 m2 alana sahip fabrika yatırımı ile Türkiye’de ilk kez bir firma “yerli ve milli seri alternatör üretimi” yeteneği kazanacak. 2022 yılında faaliyete geçmesi planlanan fabrika ile Türkiye enerji alanında yerlileşmeyi bir adım daha ileriye taşıyacak.

Askeri pil ihtiyacını karşılamak üzere Kayserili vatandaşlarımızın bağışları ile kurulan ASPİLSAN, sivil ve askeri uçak aküsü üretimi yapan Türkiye’nin ilk ve tek şirketi konumundadır. ASPİLSAN, enerji depolama alanında AR-GE yatırımlarına hız vermiş, Ankara, İstanbul ve Kayseri’de üç yeni AR-GE merkezi açmıştır. Şirket bu doğrultuda Türkiye’ye ilk lityum iyon pil üretim tesisi kazandırmak adına yatırım planlamasını yapmış, birkaç gün önce fabrikanın inşaat işleri ana yüklenici sözleşmesini imzalamıştır. TSK Güçlendirme Vakfı, ASPİLSAN’ı 186 milyon TL olarak planlanan bu yatırımında yalnız bırakmamış, 109 milyon TL’lik kaynak aktarımı ile destek olmuştur.

2021 yılında faaliyete geçmesi beklenen fabrika ile kazanılacak lityum-iyon pil hücresi üretim yeteneğiyle, her geçen gün artan enerji depolama ihtiyacına yerli imkânlarla çözüm sağlanabilecektir.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bağışçılarından aldığı destekle, Bağlı Ortaklıkları ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN’ın Türkiye’ye yeni kabiliyetler kazandıracak yatırımlarına destek olmaya devam etmektedir.