IDEF Kalıplarını Zorluyor

IDEF KALIPLARINI ZORLUYOR 

Türkiye ve dünyadaki savunma sanayi devlerinin en önemli buluşma platformu olan IDEF’21 kapılarını kapattı. 

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 17-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenen 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık PİYADE’nin açılış konuşmaları ile başladı.

Yerli ve yabancı 1.238 firmanın bir araya geldiği fuar, 68.795 sektör profesyoneli tarafından ziyaret edildi.

Son yıllarda dünyayı etkisine alan COVİD19 pandemisi nedeniyle Türk ve dünya savunma sektörünün sabırsızlıkla beklediği IDEF’21 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, görkemli açılış töreniyle kapılarını açtı. Türkiye’den ve dünyadan savunma sanayi devlerini bir araya getiren IDEF’21, 1.238 katılımcı firma ve firma temsilciliğine ev sahipliği yaparken yerli ve yabancı 68.795 sektör profesyoneli tarafından ziyaret edildi. Aynı zamanda fuara katılan 354 KOBİ kendini dünyaya tanıtma fırsatı yakaladı.

IDEF’21, 81 ülke ve 2 uluslararası kuruluştan 163 heyet ve 614 heyet üyesini ağırladı.

Ağırladığı heyetler ve yapılan ikili görüşmeler bakımından savunma sanayii alanında düzenlenen fuarlar içinde haklı bir üne sahip olan IDEF fuarı, bu başarısını yine devam ettirdi. Fuara katılan heyetler arasında, 1 Cumhurbaşkanı, 1 Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı, 1 Başbakan, 1 Başbakan Yardımcısı, 24 Bakan, 14 Genelkurmay Başkanı, 2 Genelkurmay II’nci Başkanı, 25 Kuvvet Komutanı, 11 Bakan Yardımcısı, 1 Müsteşar olmak üzere üst düzey makamlar yer aldı. 

81 ülke ve 2 uluslararası kuruluştan 163 heyet ve 614 heyet üyesinin ağırlandığı fuarda Türk savunma sanayiinin imkân ve kabiliyetleri uluslararası düzeyde tanıtılırken, yabancı şirketler de ürünlerini sergileme şansı buldu. 

Büyük iş birliklerine imza atıldı.

4 binin üzerinde ikili görüşmenin planlandığı ve %77 gerçekleşme oranının yakalandığı fuarda, Heyet-Katılımcı, Heyet-Heyet, Heyet-Türk Tedarik Makamı, Katılımcı-Katılımcı, Katılımcı-Türk Tedarik Makamı görüşmeleri yapıldı. Yerli ve yabancı savunma sanayii profesyonellerinin bir araya geldiği ve ülkeler arası önemli iş birliklerinin gerçekleştirildiği fuarda, 93 imza töreni gerçekleştirildi.

Savunma sanayiine dair bilgi ve birikimler panel ve sunumlar ile sektör profesyonellerine aktarıldı.

IDEF’21 kapsamında savunma sanayiinin önde gelen firmaları arasında yer alan ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN ve ASPİLSAN tarafından 9 adet panel ve sunum gerçekleştirildi. Savunma sanayii sektör profesyonellerinin rahat bir şekilde erişimi için panel ve sunumlar IDEF’in youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı.