ASELSAN’ın Satılacağı İddiaları Dezenformasyon

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı ve TSK Güçlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr İsmail DEMİR, SANTEK Fuarı ile eş zamanlı olarak başlayan Savunma Sanayi Kocaeli Buluşma Etkinliğine katıldı. Demir, gazetecilerin ASELSAN’ın satışına yönelik son günlerde basın yayın organlarında çıkan iddialara ile ilgili sorularını yanıtladı. 

“ASELSAN malumunuz Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının çoğunluk hissesine sahip olduğu, yüzde 25’i halka açık bir şirket. Büyük savunma sanayii şirketlerimizin çoğu ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN’ın büyük hisseleri Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait. ASELSAN olsun, TUSAŞ’ın olsun, HAVELSAN olsun ülkemizde ve yurt dışında ortaklıkları ve alt şirketleri var. 

Bu açıklamayı yapma gereği bile bana tuhaf geldi. Bu yine dezenformasyonun parçası. Birde şunu unutmamak gerekiyor ASELSAN halka açık bir şirket. Zaten yasal olarak ASELSAN Kamu Aydınlatma Platformuna bildirimde bulunmak zorunda. Şirket hakkında yapılacak spekülasyonun gerçekten çok önemli ve ciddi sonuçları olur. 

Savunma sanayii konusu siyasete alet edilmesin. Biz yolumuza devam ediyoruz, şirketlerimiz teknoloji alanında savunma sanayii alanında çalışmaya devam ediyorlar. Bu arada ortaklıklar yapıyorlar, alt şirketler kuruyor, çeşitli ülkelerde yapılanmaya devam ediyorlar. Profesyonel şirketin çalışması gerektiği gibi çalışıyorlar.”