Haberler

Türkiye ve dünyadaki savunma sanayi devlerinin en önemli buluşma platformu olan IDEF’21 kapılarını kapattı. Yerli ve yabancı 1.238 firmanın bir araya geldiği fuar, 68.795 sektör profesyoneli tarafından ziyaret edildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin son 19 yılda savunma sanayinde devrim gerçekleştirdiğini belirterek "Başarısını sahada bilfiil ispat eden silahlı insansız hava araçlarının tasarımı, üretimi ve satışında dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasındayız." dedi.
obotik ve otonom teknolojiler alanında 2019 yılından bu yana AR-GE çalışmaları yürüten HAVELSAN, kara araçları kullanım senaryosu üzerinden geliştirilen sürüş kiti ile başlayan süreçte "askeri ve sivil amaçlı kara, hava, deniz ve uzay araçlarında otonomi" hedefliyor.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) bünyesinde hava araçlarının rüzgâr tüneli testlerinin yerli ve milli imkânlarla gerçekleştirilmesine yönelik olarak Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 2’inci büyük ses altı rüzgar tüneli tesisinin inşaatı devam ediyor.
ASELSAN 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin cirosu 2020 yılında bir önceki yıla göre %24 büyüyerek 16 Milyar TL’yi aştı. Şirketin net kârı da geçen yıla göre %33 artışla 4,5 Milyar TL seviyesine ulaştı.
ROKETSAN Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi Açılış Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ilk olarak şeref defterini imzaladı.
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Bağlı Ortaklıklarından ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN Türkiye’de ve dünyada savunma alanında yaptıkları çalışmalarla adlarından sıkça söz ettiriyor.
ASPİLSAN Enerji, çok yakın zamanda temeli atılarak inşaat faaliyetlerine başlaması beklenen ve ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek Lityum iyon pil üretimi yapacak olan yeni üretim tesisinin inşaat işleri Ana Yüklenici sözleşmesini imzaladı.
Kurulduğu günden itibaren başta bağışçılarımız olmak üzere vefakâr Türk halkının desteğini hep yanında hisseden TSK Güçlendirme Vakfı, dün olduğu gibi bugün de milleti ile gönül bağını sürdürmeye devam ediyor.
İstanbul Sanayi Odası tarafından 2019 yılı verilerine göre hazırlanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması açıklandı.
ASPİLSAN'ın HAVELSAN Bulut Bilişime Geçişi ve İdari Bina/Depo Açılış Töreni, 29 Ocak 2020 tarihinde ASPİLSAN Enerji Kayseri Merkezi Sosyal Alanı'nda düzenlendi.
Umman'a Komuta Kontrol Bilgisayar Muhabere ve İstihbarat Sistemi ihraç eden ve buna sistem eğitim ihracatını ekleyen HAVELSAN, yerel ortakla ülkede şirket kurdu.
Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL ile 22 Ocak 2020’de Roketsan’ı ziyaret etti.
Gerçekleştirdiği özgün projelerle alanında ilklere imza atan Türkiye’nin havacılık ve uzay alanında öncü şirketi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Türkiye genelinde faaliyet gösteren tüm sanayii şirketleri arasında ilk olarak “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Dünya Gazetesi öncülüğünde düzenlenen İhracatın Yıldızları / Türkiye’nin Gizli Şampiyonları Ödül Töreni’nde “En Uzun Süreli İhracat” ödülüne layık görüldü.
2019 yılını güçlü finansal sonuçlarla kapatan ASELSAN, 2020 yılının ilk 3 aylık döneminde de küresel koşullardaki olumsuzluklara rağmen büyümesini devam ettirdi.
Türk Savunma Sanayisinin en büyük kuruluşu ASELSAN, 44’üncü kuruluş yıl dönümünde Anıtkabir’i ziyaret etti.
Türkiye'nin yerli sermayeyle kurulan milli kuruluşlarından ASPİLSAN Enerji, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaç duyduğu uzun ömürlü bataryaları üreterek savunma sanayisine destek veriyor.
Türkiye’nin ilk Alternatör ve Jeneratör Fabrikası olan İŞBİR, üretim faaliyetlerinin giderek artması, mevcut üretim hattının yetersiz gelmesi ve üretim hattının modernizasyonu kapsamında 15 Ağustos 2017 tarihinde Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde..
Malezya Langkawi 15. Uluslararası Deniz ve Havacılık Fuarı LIMA19'da HAVELSAN; Technology Depository Agency (Malezya Maliye Bakanlığı'na bağlı)
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, teknoloji geliştirme faaliyetleri ve insan kaynağı yetiştirme çalışmalarına devam ediyor. Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü içinde..
ASELSAN; yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, akıllı otonom sistem yazılımları, derin öğrenme, görüntü ve sinyal işleme gibi teknoloji alanlarında çalışan Ankara merkezli BİTES A.Ş.'nin yüzde 51 hissesini satın aldı.
Camın tüm temel alanlarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu ile Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu ASELSAN, ortak projeler geliştirmek üzere birlikte çalışacak.
Türkiye’nin savunma sanayiinde kendi silah sistemlerini geliştirme, yerlileştirme ve millileştirme, dışa bağımlılığı ortadan kaldırma hedefinde önemli bir dönüm noktası olan ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş.’nin birinci etabının temeli törenle atıldı.
İkincil halka arz ile ödenmiş sermayesini 1 milyar 140 milyon TL’ye, halka açıklık oranını yüzde 25,70'e çıkaran ASELSAN, Borsa İstanbul’da yeniden işlem görmeye başladı. Gong töreninde konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün “ASELSAN, Türkiye’nin ortak değeridir” dedi.
Liseli Girişimcilerden TSK Güçlendirme Vakfı’na Anlamlı Bağış Piraziz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Girişimcilik Kulübü öğrencileri, girişimlerinden kazandıkları parayı Türk Savunma Sanayiine destek vermek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağışladı.
İşbir Elektrik Sanayi A.Ş. tarafından 08-09 Mart 2018 tarihlerinde Balıkesir - Termal Asya Otel’de 2 nci Jeneratör ve Enerji Sistemleri çalıştayı düzenlenmiştir. Çalıştay; İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Cumali ÇETİNKAYA’nın açılış konuşması ve Genel Müdür Burhan ÖZGÜR’ün tanıtım sunumuyla başlamıştır.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), bu yıl ortasında Hava Kuvvetlerinin envanterine girmesi planlanan HÜRKUŞ-B’nin ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Daha stabil ve çok daha kapsamlı bir şekilde üretilen HÜRKUŞ-B’nin test uçuşunun başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından motor, aviyonik, stabilite ve uçuş mükemmelliği gibi bir çok önemli test uygulanacak. Planlanan 90 saat sorti uçuşun ardından ise Türk Hava Kuvvetleri envanterine girecek.
Tümüyle ASELSAN tarafından geliştirilen KATMER adı verilen yöntem ile daha küçük ve güçlü Radar ve Elektronik Harp Cihazları üretilebilecek. ASELSAN’da geliştirilen Çok Katmanlı Mikrodalga Seramik (KATMER) teknolojisi kullanılarak 30 kata kadar üretilebilen mikrodalga devreler ile oluşturulan mikrodalga modüller, klasik yöntemlerle üretilen modüllere göre çok daha küçük hacme sığdırılabiliyor. Milli ve yerli olarak geliştirilen teknik ile uydu/uzay çalışmalarında büyük avantaj elde ediliyor.
Ulu Önder Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 98’inci yıl dönümü bir gün önce Beynam’da kutlandı. TSK Güçlendirme Vakfı tarafından 2004 yılında restorasyonu yapılan Beynam Atatürk Tarih ve Kültür Evi’nde yapılan törenlere TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık PİYADE, Bala Kaymakamı İbrahim Halil ŞİVGAN ve Bala Belediye Başkanı Arif KAPLAN katıldı. Gerçekleşen törenlere Beynamlı vatandaşların gösterdiği ilgi gözlerden kaçmadı.
TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık PİYADE, TEİ Genel Müdürü Prof.Dr. Mahmut F. AKŞİT ile birlikte bağışçımız Ergün KIVANÇ’ı 14 Aralık 2017 tarihinde TEİ tesislerinde kabul ederek, yapmış olduğu bağışından dolayı verilen Altın Madalya ve Berat Belgesini bizzat takdim etmiştir.
Edebiyete intikalinin 80’inci yıl dönümünde Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı olarak, bütün Vakıf çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirdiğimiz törenle ATAMIZI andık. Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, minnet duygularımızı sunuyoruz.
Nevşehir Valisi ve TSK Güçlendirme Vakfı Nevşehir Fahri Tanıtım Kurulu Onursal Başkanı Sayın İlhami AKTAŞ, bağışçımız Erkan OKUMUŞ’u 27 Eylül 2017 tarihinde makamında kabul ederek, yapmış olduğu bağışından dolayı verilen Gümüş Madalya ve Berat Belgesini bizzat takdim etmiştir. Sayın Valimize bu anlamlı davranışı sebebiyle Vakıf olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Kaman Kaymakamı ve TSK Güçlendirme Vakfı Kaman Fahri Tanıtım Kurulu Onursal Başkanı Sayın Murat GİRGİN, bağışçımız Kenan DEDE’ye 28 Eylül 2017 tarihinde, yapmış olduğu bağışından dolayı verilen Bronz Madalya ve Berat Belgesini bizzat takdim etmiştir. Sayın Kaymakamımıza bu anlamlı davranışı sebebiyle Vakıf olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Bolu Valisi ve TSK Güçlendirme Vakfı Bolu Fahri Tanıtım Kurulu Onursal Başkanı Sayın Aydın BARUŞ, bağışçımız Bayram DÖNMEZ’i 28 Eylül 2017 tarihinde makamında kabul ederek, yapmış olduğu bağışından dolayı verilen Bronz Madalya ve Berat Belgesini bizzat takdim etmiştir. Sayın Valimize bu anlamlı davranışı sebebiyle Vakıf olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Ereğli Kaymakamı ve TSK Güçlendirme Vakfı Ereğli Fahri Tanıtım Kurulu Onursal Başkanı Sayın Ömer Lütfi YARAN, bağışçımız Aziz YILDIZ’ı 25 Eylül 2017 tarihinde makamında kabul ederek, yapmış olduğu bağışından dolayı verilen Altın Madalya ve Berat Belgesini bizzat takdim etmiştir. Sayın Kaymakamımıza bu anlamlı davranışı sebebiyle Vakıf olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Ordu Valisi ve TSK Güçlendirme Vakfı Ordu Fahri Tanıtım Kurulu Onursal Başkanı Sayın Seddar YAVUZ, bağışçımız Sıtkı SAĞRA’yı 27 Eylül 2017 tarihinde makamında kabul ederek, yapmış olduğu bağışından dolayı verilen Bronz Madalya ve Berat Belgesini bizzat takdim etmiştir. Sayın Valimize bu anlamlı davranışı sebebiyle Vakıf olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Kurulduğu 26 Eylül 1987 tarihinden bu yana Büyük Türk Milletinin katkıları ile Türk Savunma Sanayiinin gelişmesi için çalışmalarına devam eden Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı 30’uncu yaşını gururla kutladı.
Türk Savunma Sanayiinin kurulması ve geliştirilmesinde öncü rol oynayan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV), 2017 yılında Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na 71 milyon TL kaynak aktarımında bulundu.
Kayseri Vali Yardımcısı Dr. M. H. Nail ANLAR, Kayseri Valisi ve TSK Güçlendirme Vakfı Kayseri Fahri Tanıtım Kurulu Onursal Başkanı Sayın Süleyman KAMÇI adına, bağışçılarımız Hayrullah ve Perihan KESER’e 23 Temmuz 2017 tarihinde, yapmış oldukları bağıştan dolayı verilen Altın Madalya ve Berat Belgesini bizzat takdim etmiştir. Sayın Vali Yardımcımıza bu anlamlı davranışı sebebiyle Vakıf olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Kırşehir Valisi ve TSK Güçlendirme Vakfı Kırşehir Fahri Tanıtım Kurulu Onursal Başkanı Sayın Necati ŞENTÜRK, bağışçımız Mehmet TAŞDEMİR’i 24 Temmuz 2017 tarihinde makamında kabul ederek, yapmış olduğu bağışından dolayı verilen Altın Madalya ve Berat Belgesini bizzat takdim etmiştir. Sayın Valimize bu anlamlı davranışı sebebiyle Vakıf olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Düzce Valisi ve TSK Güçlendirme Vakfı Düzce Fahri Tanıtım Kurulu Onursal Başkanı Sayın Zülfikar DAĞLI, bağışçımız Firdevs OTLUOĞLU’ na yapmış olduğu bağışından dolayı verilen Bronz Madalya ve Berat Belgesini 31 Mayıs 2017 tarihinde bizzat takdim etmiştir. Sayın Valimize bu anlamlı davranışı sebebiyle Vakıf olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda organize edilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarının 13’üncüsü, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde, 9-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlendi.
TSK Güçlendirme Vakfı tarafından tüm personelin katılımı ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü icra edilmiştir. Törende günün anlam ve önemini anlatan takdim yapılmış, takdim sonunda Genel Müdür Orhan AKBAŞ tarafından yapılan konuşmada, Çanakkale Savaşının tarihsel önemi ile ülkenin gelişmesi yolunda kişilerin üzerine düşen görevler vurgulanmıştır.
Sivas Valisi ve TSK Güçlendirme Vakfı Sivas Fahri Tanıtım Kurulu Onursal Başkanı Sayın Davut GÜL, eşi Gülden GÜL Hanımefendi ile birlikte bağışçımız Gülseren KATURMAN’ı evinde ziyaret ederek gümüş madalyasını ve berat belgesini bizzat takdim etmiştir. Sayın Valimize bu anlamlı ziyaret sebebiyle Vakıf olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı bilgi ve iletişim teknolojileri alanında işbirliği protokolü imzaladı. İmzalanan üst protokolün bir parçası olarak HAVELSAN, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü ile siber güvenlik konusunda bir alt protokol imzaladı.
TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı kapsamında farklı görev senaryolarını destekleyecek şekilde tasarlanan HÜRKUŞ, HÜRKUŞ-C versiyonu ile pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştiriliyor.